9 Mayıs 2011 Pazartesi

Mozilla ailesinin eklentilerini uyumlu yapma .

Mozilla kullanıpta eklenti kullanmayan kullanıcı yoktur herhalde .Ancak eklentilerin en büyük sorunu versiyon uymadığında kuruluma izin vermemesi .Bu durumu aşmanın çok kolay bir yolu var .Nasıl mı ?

1. Öncelikle işinize yaracayacak eklentiyi indiriyorsunuz .Ben Minimize To Tray eklentisiniz seçtim .Thunderbird kullanırken benim çok işime yaran bir eklenti .Eklenti Thunderbird arka planda devamlı açık ve emailleri kontrol eder bir vaziyette tray icon olarak bırakıyor .Eklentiyi indireceğimiz sayfada dikkat ederseniz eklendinin Thunderbird 1.0 ve 2.0 için uyumlu olduğunu söylüyor .


2. Şimdi Thunderbird`un versiyonuna baktığımda 3.1 olarak görünüyor .Kurmayı deniyoruz .Opps bu eklentinin uyumsuz olduğunu söylüyor .

3. Bilgisayarınızdaki sıkıştırma programını (winzip ,winrar ,7zip vb. ) açıyorsunuz .
Dosya > Aç dedikten sonra eklenti seçerek tamama tıklıyorsunuz .Şimdi eklenti içindeki dosyaları görüyorsunuz .Buradan İnstall.rdf `yi masaüstüne çıkartıyoruz .4. İnstall.rdf üzerinde sağ tıklayıp aç diyoruz .Buradan notepad seçerek tamama tıklıyoruz .Notepad açıldığında xml komutlarını göreceksiniz .Buradan Mozilla Thunderbird`ü bulup maxversion `u elinizde bulunan thunderbird versiyonunu bir üstünü yazarak notepad`i kaydederek kapatıyoruz .
5. İnstall.rdf `yi tekrar açtığımız sıkıştırma programı sayesinde eklentinin içine koyuyoruz .6. Eklentiyi tekrar kurmaya çalışıyoruz ve bingo eklentinin kurulduğunu görüyoruz .
Not :

1. Mozilla grubundaki bütün ürünlere (Firefoz ,Thunderbir ,Seamonkey vb.) bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz .

2 .Yaşanacak sorunlardan kesinlikle sorumlu değilim .Uygulamayı yapmaya başladığınızdan itibaren bütün sorumluluk size aittir .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder